Arduino ile Buton Kullanımı

Bu projede Arduino ile buton kullanımı ile ilgili temel bir örnek uygulama yapacağız. Bunun için bir adet LED’e, bir adet butona, bir adet 220 ohm (Kırmızı-Kırmızı-Kahverengi) dirence, bir adet 10 kiloohm (Kahverengi-Siyah-Turuncu) dirence ve bir miktar jumper kabloya ihtiyacımız olacak.

Bizim bu uygulamada kullanacağımız butonun iki durumu vardır: Açık ve Kapalı. Butonun basılı olduğu durumda buton kapalı basılı olmadığı durumda buton açıktır. Arduino ile buton kullanımı ile ilgili ilk bilmemiz gereken; butonun basılı olduğu durumu Arduino sorunsuz algılayacaktır, ama butonun basılı olmadığı durumda işler biraz değişir. Buton basılı değilken bunun doğru olarak algılanması için butona pull-down direnç denilen ve değeri tercihen 10 kiloohm olan bir direnç bağlamamız gerekiyor. Bunun amacı butona basılı değilken dijital pini GND seviyesine çekmektir. Butonun ve pull-down direncin bağlantı şekli resimde görüldüğü gibidir.

Kodlarda görüleceği gibi bir adet bool değişken kullanıldı. 2 numaralı dijital pinden butona basılı olduğu durumda HIGH, basılı olmadığı durumda ise LOW değerini okuruz. Okunan bu değeri buton isimli bool değişkende tutuyoruz ve bu değeri kullanarak 13 numaralı pine bağlı olan LED’i yakıp söndürüyoruz.

void setup() {
  pinMode(13, OUTPUT);
  pinMode(2, INPUT);
}

void loop() {
  bool buton = digitalRead(2);
  digitalWrite(13,buton);
}